» Numer 22


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Mój patent - Sposób na szpaki

    Zbliża się czerwiec, a więc w sadach i ogrodach, a także w ogródkach przydomowych zaczynają dojrzewać czereśnie, a wkrótce i wiśnie, których amatorami są nie tylko ludzie, ale i ptaki. Bywa, że to one - coraz zuchwalsze szpaki, sójki, a nawet gawrony, konsumują większa część owocowego plonu. Plantatorzy i właściciele pojedynczych drzewek wypowiadają walkę tym ptasim złodziejaszkom, wieszają na drzewkach najrozmaitsze straszaki. Często jednak ptaki w ogóle na nie nie reagują.
    Czy są skuteczne sposoby na odpędzenie ptaków od naszych drzewek?
    Pan Tadeusz Bilski, właściciel sklepu "Oczko", mieszczącego się w Ostrzeszowie na al. Wojska Polskiego, poleca i proponuje różnego rodzaju siatki. Jest to sposób skuteczny, ponieważ siatka szczelnie chroni owoce przed niepowołanymi amatorami, jedyna niedogodność to pewna trudność w rozwieszeniu siatki, trzeba się przy tym trochę napracować.
    Inny sposób, być może rewelacyjny, to atrapa sokoła (też do nabycia w "Oczku"), łudząco podobna do prawdziwego okazu. Zawieszona na linkach na odpowiedniej wysokości zachowuje się jak prawdziwy drapieżca polujący na swe ofiary. Szpaki na pewno nie usiądą w pobliżu takiego towarzysza, a respekt przed nim mają również te większe - sójki, wrony. Dobry to pomysł, wart polecenia.
    Słyszałem też o różnych nagraniach głosów ptaków drapieżnych, ale są to rzeczy trudno dostępne.
    W moim ogródku czereśnia dojrzewa bardzo wcześnie (już są dojrzałe owoce) i jest szczególnie narażona na ataki szpaków. Każdego roku walczyłem z nimi, zawieszając na drzewku butelki, wstążki... wszystko na nic, czereśnie znikały w oczach. W tym roku mój sąsiad - p. Stanisław Grzesiak, tapicer z zawodu, ale miłośnik i znawca przyrody, doradził mi, aby na drzewie powiesić coś świecącego, np. płyty CD. Tak też zrobiłem. Czereśnia wygląda teraz jak choinka - obok czerwonych owoców połyskują srebrne krążki, rzucające wokoło piękne, barwne refleksy. Efekt wizualny niezły, a ptaki? wyraźnie boją się tych błysków czy blasku, bo omijają czereśnię! Pomysł sprawdzony, wart chyba opatentowania!

    Jeśli mają Państwo swoje sposoby, pomysły na różne rzeczy np. w gospodarstwie domowym czy domowym warsztacie lub inne, prosimy o podzielenie się nimi z czytelnikami "Czasu" w nowej rubryce pt. "Mój patent".

sm


1994 - 2007 © Borkow