Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 02


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

KACPER, MELCHIOR I BALTAZAR

    6 stycznia w Kościele obchodzona jest uroczystość Trzech Króli albo Objawienia Pańskiego, czyli ukazania Chrystusa narodom pogańskim. Należy ona do najstarszych świąt w Kościele. Obchodzona była na Wschodzie od III, a na Zachodzie od IV wieku. Od XVIII wieku utrwalił się zwyczaj poświęcania tego dnia kredy (dawniej złota i kadzidła) i wypisywania na drzwiach domów pierwszych liter imion Trzech Króli oraz roku. Do szopek ustawianych w okresie Bożego Narodzenia w kościołach dodawano w tym dniu figurki królów.


    Dary złożone Jezusowi Ojcowie Kościoła wyjaśniali symbolicznie i dopatrywali się w nich wyrazu wiary w boską i ludzką naturę Chrystusa oraz w Jego godność królewską. Według nich magowie ofiarowali Jezusowi złoto — jako królowi, kadzidło — jako Bogu, a mirrę — jako człowiekowi.
    Nie tylko dary, ale też imiona Mędrców mają symboliczne znaczenie.
    Zwyczajowo nazywamy ich trzema Królami, chociaż św. Mateusz w swojej Ewangelii nazywa ich Mędrcami ze Wschodu (niektórzy tłumaczą to jako Magowie). Nie wiemy o nich właściwie nic więcej - ani ilu ich było, ani kim byli naprawdę, ani jak się nazywali. Wiemy tylko, że prowadziła ich gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, a także, że mieli jakąś wiedzę o mającym się narodzić Zbawicielu. Musiało to dla nich być bardzo ważne, skoro odbyli trwającą co najmniej kilka miesięcy podróż, żeby pokłonić się Zbawicielowi i obdarować Go.
    Kacper z perskiego Gizbar- skarbnik. Melchior z hebrajskiego Melki-or -Bóg jest światłością. Baltazar natomiast to grecka forma semickiego Belszassar- niech będzie zachowany przy życiu.
    Trzej królowie są patronami podróżujących, pielgrzymów i kuśnierzy, bronią przed niepogodą, wzywani są podczas padaczki.
    Od wieków z dniem tym związanych jest wiele zwyczajów. Obok święcenia kredy, kadzidła i mirry, chodzenia dzieci z kolędą, za którą w niektórych rejonach Polski dostawały tzw. "szczodraki" czyli pyszne rogale, przedstawiania Dialogów przez pauprów, czyli biednych studentów, itp., przede wszystkim śpiewano kolędy. Zwyczaj chodzenia dzieci z kolędą przynajmniej u nas - w powiecie ostrzeszowskim, nie zaginął i co roku 6 stycznia do naszych drzwi pukają "trzej królowie". Chętnie ich przyjmujemy, szczególnie wtedy, gdy są ładnie przebrani i umieją zaśpiewać przynajmniej jedną kolędę. Czasami jednak stroje i śpiew trzech króli, mówiąc delikatnie, pozostawiają wiele do życzenia,


    W "szczodry dzień", czyli święto Trzech Króli. rozdawano upominki na pamiątkę hojności trzech mędrców ze Wschodu: Kacpra z Arabii, Melchiora z Persji i Baltazara z Indii - może warto by wrócić do tej tradycji? Dzieci na pewno są "za".
    Święto Trzech Króli kończyło okres świąt Bożego Narodzenia. Życie zaczynało wracać do codzienności, kończyły się świąteczne przysmaki, cichły zabawy i kolędy, trzeba było znów cały rok czekać na te bożonarodzeniowe uroczystości.

(js)


1994 - 2007 © Borkow

trzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">