Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 02


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Czarna strona

    Minął kolejny rok. Również tym razem chciałbym dokonać statystyki, raczej smutnej, bo dotyczącej str. 2 naszej gazety - "czarnej strony", jak ją nazywam, a to nie ze względu na kolory, lecz dlatego że informuje ona o wypadkach, pożarach, kradzieżach itp. Będą to dane przybliżone, w związku z czym zestawienie nie będzie pełne. Nie do wszystkich informacji redakcja ma dostęp, nie wszystko jest publikowane. Jednak pewne wnioski odnośnie tego, czy sytuacja względem roku 2002 uległa zmianie, będzie można wyciągnąć.
    Na pierwszy ogień weźmy "998" czyli wydarzenia, w których uczestniczyła nasza straż (w nawiasach podaję liczby zeszłoroczne). Co się paliło? - różne budynki, mieszkania, pomieszczenia 18 (20) razy, samochody 7 (6), trawa ponad 100 (ok. 40), las ok. 70 (37).
    Paliło się też zboże na pniu, słoma, siano, śmieci, butla z gazem, złącze energetyczne, kombajn zbożowy, sadze w kominach, elektrowóz, a nawet karawan pogrzebowy. Strażacy działali też na drogach: usuwali plamy oleju 13 (15), często wyjeżdżali do wypadków, wzywani byli do zalanych pomieszczeń i innych awarii kanalizacyjnych, kilkadziesiąt razy mieli do czynienia z osami i szerszeniami, uprzątali powalone drzewa i konary, pomagali kotom, które gdzieś tam weszły i nie mogły zejść, byli w miejscach, gdzie psy stanowiły zagrożenie, ratowali bocianie gniazdo, które spadło wraz z powalonym drzewem. W jednym przypadku eskortowali węża, który znalazł się na działce. Strażacy wyławiali też zwłoki ludzkie ze stawu, poszukiwali zaginionego mężczyzny.

Nietrzeźwi na drogach powiatu
    Najwięcej kontroli było na terenie Ostrzeszowa 67 (65), z czego w 21 przypadkach alkomat wskazał powyżej 1 mg/l wydychanego powietrza - rekordzista miał 1,62. Na drugim miejscu uplasował się Grabów 15 (12) - 8 powyżej 1 mg/l, rekord 1,24. Dalej Mikstat - 3 (10), najbardziej "napity" to 1,1; Doruchów - 6 (10), najw. 1,30; Kobyla Góra - 3 (10), najw. 1,35; Olszyna 3. Wielu spośród tych potencjalnych samobójców to rowerzyści, często na nieoświetlonych rowerach. Z drugiej strony apelujemy jednak do kierowców samochodów, żeby rowerzystów traktowali jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego, aby nie zajeżdżali im drogi, ustępowali pierwszeństwa, jeśli sytuacja tego wymaga, nie wjeżdżali "na trzeciego", nie oślepiali.

Zdarzenia na drogach z udziałem samochodów (wypadki, kolizje, potrącenia).
    Pisaliśmy o 108 (154). Na terenie Ostrzeszowa było ich 44 (55), w Kobylej Górze 10 (10), Ligocie i Mąkoszycach po 8, Grabowie i Mikstacie po 7, Doruchowie 6, Niedźwiedziu i Rogaszycach po 4, Olszynie, Szklarce Przyg., Kotłowie i Rojowie po 3. Drzewo na przeszkodzie stanęło kierowcom 16 razy (10), rów 21 (9) - Grabów, Mikstat, Kotłów po 3; płot 3, słup 4, brama 2 razy. Rowerzyści ucierpieli 9 razy (18), piesi 12. ŚMIERTELNYCH OFIAR BYŁO 7, o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Zginęło 3 rowerzystów, 2 pieszych i 2 pasażerów samochodów.

Kradzieże i włamania
    Zanotowano najwięcej włamań do sklepów - 24 (12), z czego 10 (6) w Ostrzeszowie, w Mikstacie 4. Do szkół złodzieje wchodzili 5 razy (12), zamki samochodowe forsowali 21 razy (19) - w Ostrzeszowie 11 (14), w Kobylej Górze 4. Skradziono 2 samochody: Fiat CC i Audi. Roweru pozbyło się 11 osób (12), najwięcej w Ostrzeszowie 8 (11). Złodzieje zainteresowali się również metalami kolorowymi, w tym przewodami energetycznymi - 9 razy, butlami z gazem, prasą, telefonami kom. - 6 razy, a także rybami, bażantami, torebkami damskimi, żwirem, bryczką, koparko - ładowarką, tablicami rejestracyjnymi. "Odwiedzili" cmentarz, bary, budowy, mieszkania prywatne, gabinet lekarski, aptekę, sanepid, stanicę harcerską, domki letniskowe, probostwo, punkt "Totka". Odnotowano drobne kradzieże dokonane przez klientów w sklepach. Z benzyną "za darmo" nabywcy odjechali ze stacji benzynowych w 3 przypadkach.

Inne zdarzenia
    Jedna ofiara śmiertelna w wyniku kopnięcia przez konia, druga straciła życie na terenie firmy, gdzie pracowała. Były pobicia i rozboje, atak psów na dziecko, wymuszenia haraczy, wyłudzenia kredytów i realizaje czeków bez pokrycia, podrabianie akcyzy na alkohol, przywłaszczenie pieniędzy przez pracownika firmy. Zatrzymano 3 graficiarzy, a także handlarzy narkotyków.

    Jak z tego bilansu widać, rok ubiegły w porównaniu z r. 2002 nie był pewnie ani lepszy, ani gorszy. W pewnych wypadkach sytuacja się poprawiła, w innych pogorszyła. Zmniejszyła się np. liczba nieszczęśliwych zdarzeń na drogach, zginęło o połowę mniej ludzi, ale wzrosła liczba włamań do sklepów. Czyżby na drogach zrobiło się bezpieczniej? Nie łudźmy się, miejmy oczy z przodu i z tyłu, jeźdźmy i chodźmy ostrożnie, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg, niestety. Plagą są nadal nietrzeźwi, nie brakuje brawurowych kierowców, coraz gorsze są drogi. Z powodu rosnącej biedy prawdopodobnie będzie coraz więcej kradzieży.
    Wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, wszystkim naszym czytelnikom życzymy, aby rozpoczynający się właśnie rok był dla nich spokojniejszy, bezpieczniejszy, szczęśliwszy. Jednak pamiętajmy, że od nas samych często zależy nasz los.

Ryszard Pala


1994 - 2007 © Borkow

ostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">