Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 13


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Zielone święto w "Astrze"

    W minioną środę, 17 marca w wielu krajach całego świata obchodzony był Dzień św. Patryka - irlandzkie święto narodowe. Dzień ten był też uroczyście obchodzony w Szkole Języków Obcych "Astra" w Ostrzeszowie. Organizatorzy zadbali, aby uczestnicy imprezy mieli szansę zetknięcia z tym, co kojarzy się z Irlandią. Głównym warunkiem uczestnictwa stało się posiadanie choć jednego zielonego akcentu w swoim stroju.


    - W związku z irlandzkim zwyczajem, jeśli ktoś nie ma czegoś zielonego w tym dniu, to inni mają prawo go szczypać - wyjaśnia dyrektor placówki Wanda Malińska-Więcek.
    Najwyraźniej nikt nie chciał być szczypany, ponieważ każdy z wkraczających w progi "Astry" uczniów legitymował się czymś w trawiastym kolorze.
    - Dzień św. Patryka obchodzony jest praktycznie we wszystkich krajach świata, tam, gdzie są Irlandczycy (...) My po raz pierwszy postanowiliśmy obchodzić ten dzień w "Astrze" z tego względu, że wstępujemy do Unii Europejskiej i chcemy, aby wszystkie jej kraje stały się nam bliższe - dodaje W. Malińska-Więcek.
    Jak powiedziała, rodzaj przygotowanych atrakcji zależał od wieku uczestników zajęć.


    - Nie można traktować tego jako obchodzenie obcego święta. Nie o to chodzi. My po prostu chcemy zbliżyć Irlandię do Polski. To są bardzo bliskie sobie narody, jeśli chodzi o mentalność i charakter ludzi.
    Najmłodsi odpowiadali na pytania quizu dotyczącego Zielonej Wyspy, rysowali i kolorowali irlandzkiego duszka o wdzięcznym imieniu Leprechaun, szukały 4-listnej koniczynki. Licealiści oglądali angielskojęzyczny film o Irlandii, a następnie wykonywali ćwiczenia językowe i inne zadania związane z tą projekcją. Musieli też, słuchając uprzednio ich utworów, rozpoznawać najsłynniejsze irlandzkie zespoły rockowe. Podobnie przebiegało to w grupach dorosłych, z tym że im dodatkowo serwowano charakterystyczny dla Zielonej Wyspy trunek. Wszystko to odbywało się w bardzo przytulnej, wręcz domowej atmosferze, uruchomionego w październiku ub. r. na poddaszu siedziby "Astry" klubu.
    Należy zaznaczyć, że Dzień św. Patryka to nie pierwsze zagraniczne święto obchodzone w tej szkole. Wcześniej były walentynki, Boże Narodzenie na bazie brytyjskich i amerykańskich zwyczajów oraz Halloween. W planach dyrekcji "Astry" są duże i huczne imprezy z okazji wejścia Polski do UE, a także przypadającego w tym roku 15-lecia działalności szkoły.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

rzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">