Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 15


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Święta - kartki, życzenia

    Nadchodzi Wielkanoc - czas radości, odpoczynku, rodzinnych spotkań, oderwania się od codziennej rutyny...


kartka z 1933 roku

    A przed świętami... no właśnie... czeka nas okres tzw. "przedświątecznej gorączki". Robimy już świąteczne porządki, sporządzamy listy zakupów, zastanawiamy się, czym obdarować najbliższych, myślimy, jak wyglądać ma świąteczny stół...
    W tym przedświątecznym zamieszaniu wymieniamy między sobą niezliczoną ilość wielkanocnych życzeń. Ci bardziej leniwi i zabiegani ograniczają się do telefonu lub w miarę możliwości wysłania kartki internetowej, ale większość z nas wytrwale korzysta z tradycyjnej pocztowej wysyłki.
    Lenistwo to jednak kwestia względna - kto by pomyślał, że kartki świąteczne, w formie, którą dzisiaj znamy, wymyślił bardzo ponoć leniwy arystokrata angielski - Sir Henry Cole, którego znudziło ręczne pisanie świątecznych listów. W 1843 roku Henry Cole zamówił u artysty Johna Calcotta kartkę (bożonarodzeniową), którą następnie powielono i sprzedano w tysiącach egzemplarzy. Kartka przedstawiała rodzinę wznoszącą toast za nieobecnych przy świątecznym stole krewnych, Pierwsze kartki z drukowanymi życzeniami wywołały skandal. Krewni i znajomi Sir Henry'ego poczuli się obrażeni, gdy zamiast tradycyjnej epistoły otrzymali złożoną ćwiartkę papieru z jakimś nadrukiem, kilkoma słowami i podpisem. Mimo krytyki, kartki w tej formie przyjęły się szybko.
    Dzisiaj kartki są częścią świątecznej tradycji. Przynoszą one życzenia zdrowia, szczęścia i radości wszystkim, których znamy i kochamy. Są dowodem, że jesteśmy w myślach i pamięci innych. Często stanowią jedyną formę kontaktu ze starymi znajomymi "porozrzucanymi" po świecie.


pocztówka z roku 1955

    Rynek współczesny zalewany jest mnogością rozmaitych kartek i czasami naprawdę trudno zdecydować się na wybór.
    Od indywidualnych upodobań i gustów zależy, czy kupimy kartkę ręcznie robioną i bogato zdobioną, czy tradycyjną z klasycznym świątecznym akcentem. Wybierając kartkę należy nie zapominać o adresacie i choć częściowo uwzględnić jego upodobania, wiek, płeć...
    A czy łatwo nam przychodzi pisanie życzeń? Chyba różnie z tym bywa... często brakuje nam czasu na chwilę namysłu i zadumy, a wyrażanie własnych uczuć przychodzi z trudnością.


Kartka ręcznie malowana - rok 1953

    Aby co roku nie powielać tej samej treści życzeń, szukamy kartek, które poprzez swój charakterystyczny "design" przekazują treści zgodne z naszymi odczuciami i pasujące do gustu odbiorcy. Najcenniejsze są jednak z pewnością własnoręcznie wypisane, najlepiej wykaligrafowane, oryginalne, ciepłe życzenia. (Absolutnie niedopuszczalne jest skreślanie, poprawianie czy niestaranne pismo - dotyczy to każdej korespondencji).
    Niestety, najczęściej ograniczamy się do szablonowego zdania: "Zdrowych i wesołych świąt oraz smacznego jajka życzą...


Kartka współczesna

    Znajdźmy chwilkę wyciszenia i dodajmy do życzeń wypisywanych na tegorocznych wielkanocnych kartkach odrobinę serca, miłości i radości. Wesołych świąt!

Mały poradnik językowy.
    Wielkanoc (nazwa święta) piszemy oczywiście wielką literą. Dość kłopotliwa jest odmiana tego wyrazu. Można bowiem powiedzieć i napisać: z okazji Wielkiejnocy oraz z okazji Wielkanocy.
    Przymiotniki utworzone od nazwy święta piszemy literą małą np. wielkanocny zajączek, wielkanocne pisanki, dotyczy to również zamiennej nazwy Wielkanocy - święta wielkanocne (choć tu dopuszczalna jest pisownia wielką literą, ale tylko w osobistej korespondencji).
    Może warto przy okazji przypomnieć, że dni Wielkiego Tygodnia i sam Wielki Tydzień piszemy wielkimi literami: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota; natomiast "lany poniedziałek" i "śmigus - dyngus" piszemy literą małą.
    Nie zapominajmy również o tzw. zwrotach grzecznościowych i słowach skierowanych bezpośrednio do adresata - zawsze piszmy wielką literą: Tobie, Wam, Ci, Babciu, Dziadku, Mamo, Córeczko...

js


1994 - 2007 © Borkow

-i=czasostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">