Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 23


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

DYKTANDO NIE DLA CHERLAKÓW

    Już kilkuletnią tradycją cieszą się dyktanda dla gimnazjalistów organizowane przez nauczycieli Gimnazjum w Kobylej Górze. Tegoroczne, które odbyło się 19 maja, przygotowały panie Ewa Szwacka-Mazurkiewicz i Radosława Zawieja. Inspiracją była "Świtezianka", zaś tekst dyktanda zatytułowanego "Nie chuchra, nie cherlacy" stanowił opowiastkę o przygodach dwóch żwawych jeży, które wyruszyły na grzybobranie. Jak na dyktando przystało, zawierało ono niemało trudnych momentów. Piszącym najwięcej kłopotów sprawiło pisanie łączne lub oddzielne i wyjątkowo duża liczba wyrazów z zastosowaniem litery "ch", co już sam tytuł zdawał się sugerować. Wprawdzie dla chwackich jeżów leśna wyprawa nie zakończyła się zdobyciem grzybowych trofeów, to uczestnicy konkursu ortograficzne zmagania skończyli szczęśliwie, choć nikt nie ustrzegł się błędów.


    Żałować należy, że spośród gimnazjów naszego powiatu tylko połowa zechciała wziąć udział w tym konkursie, przysyłając zgodnie z regulaminem dwuosobowe ekipy, wyłonione w drodze szkolnych eliminacji.
    Do konkursowych zmagań przystąpili uczniowie z gimnazjów w:
    DORUCHOWIE, KOBYLEJ GÓRZE i OSTRZESZOWIE - GIMN. nr1 i nr2.
    Tradycją kobylogórskich dyktand jest również udział w nich osób dorosłych, startujących rzecz jasna poza konkursem gimnazjalistów. Dla wyrównania szans organizatorzy postanowili oddzielnie klasyfikować piszących nauczycieli - polonistów i oddzielnie pozostałych dorosłych próbujących swych sił. I tu konkurencja nie była zbyt liczna, ale przecież nie w ilości siła. Zwycięzcami okazali się Eugeniusz MORTA (wśród nauczycieli j. polskiego) i Joanna CIACHERA-RADUŁA.


    W najważniejszej tego dnia rywalizacji gimnazjalistów jury przyznało 3 nagrody. Zwyciężczynią konkursu została Ilona PIEPRZKA - Gimnazjum nr 1 Ostrzeszów, która w sposób najbardziej zbliżony do ideału uporała się z niełatwym tekstem, II miejsce zajęła Jadwiga Orchowska - Gimnazjum w Doruchowie, a III jedna z najmłodszych uczestniczek - Anna Gabrysiak z Gimnazjum w Kobylej Górze.
    Tuż po rozdaniu nagród zdobywczynię I miejsca poprosiłem o krótką wypowiedź:
    "Właściwie dyktando było prostsze niż przed rokiem. Najwięcej trudności miałam z wyrazami typu "na pół". Brałam już udział w konkursach ortograficznych, ale zwyciężyłam pierwszy raz. Sukces ten w pewnym stopniu zawdzięczam też swojej pani od polskiego - Jolancie Zwierz."
    Zwycięzcom gratulujemy poprawnego pisania, a wszystkim uczestnikom podjęcia rywalizacji, w której wykazali, że na ortograficznym poletku też są "nie chuchra i nie cherlacy". Pozostaje wierzyć, że ich postawa zdopinguje do udziału w przyszłorocznych zmaganiach także przedstawicieli nieobecnych w tym roku gimnazjów.

K. Juszczak


1994 - 2007 © Borkow

trzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">