Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 23


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

"Crossowe" podsumowanie - część I

    W miesiąc po odbytym 40-tym Crossie Ostrzeszowskim w dniu 18 maja 2004 roku odbyło się spotkanie kierownictwa imprezy, na którym dokonano oceny, wymieniono uwagi i sprecyzowano wnioski na kolejną edycję tej największej w kraju imprezy biegowej dla dzieci i młodzieży.


    Informację - sprawozdanie złożyli: prezes Stowarzyszenia Sportowego "Crossy Ostrzeszowskie" Mirosław Zaremba oraz kierownik Crossu Jerzy Makles. Zebranie miało charakter roboczy.
    I. Najważniejsze informacje:
    1. Rozegrane zostały 23 biegi na dystansach od 1200m do 21000m. Ponadto odbył się bieg "olimpijski" do Aten i Unii Europejskiej na dystansie 800m.
    2.W Crossie startowało około 1500 zawodniczek i zawodników reprezentujących 27 gmin z Wielkopolski (na 226 jednostek administracyjnych), 28 z kraju i 23 kluby z kraju i zagranicy.
    3. W tak dużej ilości startujących zawodników służby medyczne udzieliły pomocy w 29 przypadkach (omdlenia, skaleczenia, urazy, bóle głowy, bóle brzucha, 6 pomiarów ciśnienia tętniczego). Więcej pomocy udzielono dziewczętom, kobietom.
    4. Nie sklasyfikowano: 2 chłopców, 1 dziewczynkę i 3 zawodników dorosłych za przekroczenia regulaminowe (zagubienie protokolików - identyfikatorów lub braku potwierdzenia przed startem).
    5.Cross obsługiwało: służba medyczna - 8, sędziowie - 49, służby techniczne - 33, służby pomocnicze - 17. Ogółem zawody obsługiwało 107 osób.
    6.Na podium uhonorowano w 23 biegach, po 6-ciu najlepszych w każdym biegu - 138 zawodniczek i zawodników. Te wyróżnienia to: puchary, statuetki, nagrody i upominki.
    Poza tym wszyscy uczestnicy najdłuższego biegu na 21 km otrzymali okolicznościowe medale. Należy również wspomnieć o nagrodach w postaci obuwia sportowego ufundowanego przez byłych reprezentantów - mistrzów Polski Bogusława Mamińskiego i Jacka Bednarka, którzy osobiście wręczyli je zawodnikom "ORKANU" za odniesione zwycięstwa.
    7. Na rozegranych 10 biegów w szkołach podstawowych i gimnazjalnych zawodnicy LKS "ORKAN" zwyciężyli czterokrotnie:
    Daria Kucharska - 1200m kl. VI SP Doruchów
    Patryk Jędrowiak - 1500m kl. VI SP nr 3 Ostrzeszów
    Henryk Graf - 2000m kl.I Gim. nr 2 Ostrzeszów
    Daniel Pawlak - 2000m kl.III Gim. Mikstat
    Ponadto uczennica SP Niedźwiedź Katarzyna Marek wygrała bieg na 1200m kl.V.
    a) Po wielu latach wreszcie wygraliśmy z Żerkowem, co do niedawna było prawie niemożliwe. W punktacji miast - gmin najlepsze okazały sie reprezentacje:
    Im Jarocin - 639pkt.
    IIm Ostrzeszów - 508pkt.
    IIIm Żerków - 474pkt.
    b) W punktacji zespołowej szkół ponadgimnazjalnych w kategorii dziewcząt najlepsze to:
    Im ZS nr 1 Ostrzeszów - 173pkt.
    IIm ZSP Słupia k/Kępna - 152pkt.
    IIIm ZS nr 1 Kępno - 97pkt.
    c) W punktacji zespołowej szkół ponadgimnazjalnych w kategorii chłopców najlepszych biegaczy mają:
    Im ZST - Pleszew - 129pkt.
    IIm ILO - Ostrzeszów - 116pkt.
    IIIm LO - Kępno - 99pkt.
    d) Punktacja drużynowa mistrzostw Polski nauczycieli:
    Im woj. śląskie - 66pkt.
    IIm woj. opolskie - 54pkt.
    IIIm woj. wielkopolskie - 52pkt.
    e) Punktacja drużynowa Mistrzostw Polski PTSS "Sprawni Razem"
    Im woj. kujawsko - pomorskie- 219pkt.
    IIm woj. zachodnio - pomorskie - 210pkt.
    IIIm woj. mazowieckie - 192pkt.
    Dokonując oceny sportowej 40-go Crossu można stwierdzić, że:
    -poziom sportowy zawodów w porównaniu do lat poprzednich wyraźnie się podniósł, w szczególności dotyczy to wygrywających biegi, jak również pierwszych sześciu na mecie.
    -obserwuje się lepsze przygotowanie prawie wszystkich uczestników imprezy
    -w punktacji zespołowej widoczna przewaga trzech pierwszych drużyn walczących o pozycje medalowe.
    8. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie wszystkie tryby w tej dużej "machinie" organizacyjno - sportowej zgodnie i bez błędów pracowały. O tych potknięciach i niedociągnięciach dyskutowano na wspomnianym spotkaniu.
    9. Ważne, że kierownictwo zawodów i Komitet Organizacyjny widzą potrzebę i konieczność wprowadzenia ulepszeń, zmian i eliminacji błędów. Niewątpliwie trzeba się zastanowić, jaki ma być 41 Cross i następne jego edycje, wziąwszy pod uwagę wiele aspektów np. organizacyjnych, regulaminowych, finansowych, propagandowych i sportowych, mając na uwadze udział sportowców - dzieci z państw Unii Europejskiej, imprez towarzyszących crossowi np. estradowych występów "gwiazd" czy wybitnych sportowców.
    Organizatorzy będą wdzięczni i radzi, jeśli nie tylko oni będą tworzyć "otoczkę" wokół ostrzeszowskiej karuzeli, która z powodzeniem kręci się już 40 lat, promując nasze miasto. Cross stał się własnością nie tylko sporej grupy społecznych działaczy, władz samorządowych, przyjaznych sponsorów, darczyńców i byłych uczestników czy zwycięzców z młodych lat. Cross jest więc społeczną własnością mieszkańców miasta, powiatu i w tym jest jego siła, niepowtarzalna atmosfera. Trzy główne idee: aspekt społeczny - zdrowotny - sportowy są aktualne. Organizatorzy uznali, że należy z wielu pomysłów - wniosków wprowadzić jako jedne z najważniejszych:
    a) ściślej i konkretnie współpracować ze Szkolnym Związkiem Sportowym
    b) opracować logiczny i mądry kalendarz startowy na 2005 rok
    c) zastanowić się nad dalszą współpracą z PZLA i PKOL
    d)śmielej wprowadzać nowości techniczno - elektroniczne
    e)zmodyfikować - ulepszyć regulamin crossu i program minutowy
    f)zorganizować biuro Crossu w pełnym tego słowa znaczeniu (działające od stycznia)
    W następnym artykule o imprezach, które odbyły się w sobotę (17 kwietnia 2004r.) też bardzo ważnych, ciekawych.
    41. CROSS odbędzie się 17.04.2005r.

Kierownik Crossu
Jerzy Makles


1994 - 2007 © Borkow

src="../stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi-i=czasostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">