Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 29


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

REKOLEKCJE W SAMOTNI

    Okres wakacyjny to czas wypoczynku, wyjazdów. Nie wszyscy jednak podróżują nad morze czy jeziora. Są i tacy, i to wśród młodzieży, którzy kilka swych wakacyjnych dni postanowili spędzić w kontakcie z przyrodą, z dala od codziennego zgiełku. Taką właśnie 10-osobową grupę młodych ludzi z parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wlkp. spotkałem w Ośrodku Duchowości "SAMOTNIA".


    "Jesteśmy wspólnotą młodzieży katolickiej modlącą się i działającą - mówi ks. Karol Płóciennik, opiekun grupy. Trafiliśmy tu dzięki Magdzie, dziewczynie z grupy, która była tu dwa razy. Nasz pięciodniowy pobyt (5-9.07) to rekolekcje w samotności. Wypełni je modlitwa, codzienna eucharystia, konferencje tematyczne. Jest to również okazja do lepszego poznania się całej grupy. Dużą rolę w pełniejszym zrozumieniu wszystkiego odgrywa to, co Pan Bóg nam dał - przyroda. Właśnie tu działa ona niesamowicie. Z ostrzeszowskich wzgórz, spod Milenijnego Krzyża widzi się świat bardziej oczami Boga i nasze ludzkie sprawy wydają się wtedy o wiele mniejsze.
    Rekolekcje tu - kontynuuje ks. Karol - to nie tylko wspaniałe przeżycie dla ducha, ale i odpoczynek dla ciała. Zbieramy grzyby, jagody, z których potem przyrządzamy różne potrawy. Dopisała pogoda, apetyty i humory. Warunki dla młodzieży wystarczające, materace na podłodze, dwie łazienki. Uczestnicy za wyjazd płacą 20 zł. Złożymy też na ręce ks. Mirosława skromną ofiarę na potrzeby "SAMOTNI". Bardzo byśmy chcieli w przyszłości znów tu przyjechać."
    O refleksje z pobytu poprosiłem trzech uczestników tych rekolekcji.
    REMIGIUSZ (27 lat): "Dla mnie to nie tylko czas wypoczynku, lecz przede wszystkim czas przemyśleń nad sobą, własnym życiem w otoczeniu pięknej przyrody. To spotkanie Boga na łonie natury."
    MARCIN (16 lat): "Jest tu dobrze, spokojnie. Podczas konferencji można się nauczyć np. pokory."
    PAULINA (16 lat): "Są tu warunki, by zastanowić się kim jestem ja, kim jest Bóg, kim jestem ja dla Boga, a Bóg dla mnie. Otaczająca przyroda zbliża mnie do Boga i drugich ludzi."
    Podobne odczucia mają inni uczestnicy grupy. Opuszczam to piękne, spokojne miejsce. Może za jakiś czas, gdy ośrodek bardziej się rozbuduje, takich i jeszcze liczniejszych grup będzie tu znacznie więcej. Bo właśnie w otoczeniu przyrody łatwiej odnaleźć Boga i stać się lepszym człowiekiem.

W. Juszczak


    Informacje nt. Ośrodka Duchowości "SAMOTNIA" można znaleźć na stronie internetowej: www.krzyzwielkopolski.of.pl

1994 - 2007 © Borkow

rzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">