Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 36


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

PRZEZ OSTRZESZÓW DO GDAŃSKA

    Stało się już tradycją, że doroczna sztafeta biegowa "Solidarności" z Żor do Gdańska znowu, choć na krótko, zawitała do Ostrzeszowa. Ponad tysiąckilometrową trasę 27 biegaczy musiało pokonać w ciągu 6 dni. 26 sierpnia wyruszono na pierwszy, najbardziej wyczerpujący etap. Wiódł on z Żor do Poznania, gdzieś w połowie tej trasy zahaczając o nasze miasto. Przed Pomnik Harcerski chłopcy i dziewczęta przybiegli około południa. Króciutki odpoczynek, serdeczne rozmowy z witającymi ich przedstawicielami tutejszej Solidarności i ... czas ruszać w dalszą drogę.


    Tegoroczna sztafeta jest już dziesiątą z kolei. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Region Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, zaś od strony sportowej biegi realizuje klub biegacza "Maratończyk" z Żor. Właśnie jego szef - Zygmunt Brilla, wyszedł przed dziesięcioma laty z propozycją zorganizowania tego biegu. Idea chwyciła i trwa, bo przecież tamte sierpniowe ideały są nadal aktualne.


    Współorganizatorem jubileuszowego biegu był Józef Madeja z Woli k/Pszczyny. On też przywiózł ze swej miejscowości grupę młodych sportowców, dzielnie dotrzymujących kroku starszym kolegom.
    W następnych dniach solidarnościowa sztafeta biegła przez Zieloną Górę, Gorzów Wlkp., Szczecin, Szczecinek, by wreszcie 31 sierpnia dotrzeć pod gdańskie Krzyże. Tam biegacze uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających podpisanie porozumień, stanowiących pierwszy krok ku wolności.

K.J.


1994 - 2007 © Borkow

zowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">