Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 36


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Ślady czasu - Nie demonizujmy diabełków

    Jeśli już mamy przed sobą diabełka, postępujmy z nim ostrożnie. Diabełka należy chwycić pęsetą za różki, położyć na szkiełko i do mikroskopu. Jest to bowiem jedyna naukowa metoda, aby odpowiedzieć na wiekopomne pytanie - ileż to diabłów może się zmieścić w jednej malutkiej gminie. Mnogości rzeczy się dopatrzymy, ale zaiste nie odnajdziemy w tym wszystkim (oprócz oceanu cwaniactwa) ni krzty rozumu.
    Gorzej, jeśli mamy przed sobą urzędujący okaz diabełka, nabrzmiały własną ważnością. Należy wtedy pęsetę ścisnąć mocniej, aż ujdą gazy i z gościem na szkiełko. Nie dziwmy się jego dostojnej krągłości - okaz taki bowiem zaokrągla się latami na wszelkiego rodzaju uroczystościach "ku czci", stąd czasami przy naciśnięciu pęsetą spotkamy się z ciekawym i historycznie udokumentowanym odorkiem, będącym efektem nadęcia i braku głębszych treści doprawionych szczyptą ignorancji.
    Ten diabełek zresztą to już weteran. Ci, co go znali bliżej, ostrzegali, mówiąc: jeśli diabełek obiecuje przed wyborami, że dokona rozliczeń i będzie normalnie, to ... obiecuje, a jeśli mówi, że trzeba ukarać winnych zaniedbań to ... też obiecuje.
    Nie traktujmy go więc poważnie, bo na to nie zasługuje. Diabełek bowiem, podobnie zresztą jak poseł i radny, to poważna istota tylko wtedy, kiedy dotrzymuje złożonych obietnic.
    Co do drugiego diabełka, rzecz jest dużo bardziej skomplikowana. Jest rzeczą bezsporną, że poświęca on wiele swojego czasu i pieniędzy dla innych ludzi. To piękna cecha i, zaiste, nie diabelska. Natomiast metody, którymi się posługuje w walce z innymi ludźmi ... Dla mnie są nie do przyjęcia.
    W miasteczku, w którym przez tyle lat panował diabeł Boruta ze swoją świtą, zagnieździły się inne diabełki. Może kiedyś powrócą anioły?

GRZEGORZ KAWAŁEK


1994 - 2007 © Borkow

zowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">