Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 48


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Z życia Biblioteki Publicznej w Ostrzeszowie
Od Telemacha do Harry'ego Pottera

    Współczesna literatura europejska dla młodzieży stała się tematem kolejnego już spotkania zorganizowanego przez Bobliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Ostrzeszowie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną z myślą o uczniach szkół naszego powiatu. Tym razem gimnazjaliści wysłuchali wykładu prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.


    W niespełna godzinę prelegentka zapoznała słuchaczy z najistotniejszymi i najbardziej interesującymi faktami z dziejów literatury młodzieżowej, od czasów, kiedy się rodziła (XVII-XVIII w.), aż po czasy nam współczesne. Za pierwszą pozycję z tego kręgu uznawane są "Przypadki Telemacha", napisane specjalnie dla wnuka Ludwika XIV przez jego nauczyciela Fenelona. Jako że książka miała wszczepić adresatowi zasady demokracji, jej wydanie w 1695 r. nie skończyło się najlepiej dla autora. Autokrata Ludwik XIV wyrzucił Fenelona z pracy, a powieść trafiła na indeks zakazanych. Tak czy inaczej, "Przypadki Telemacha" dały początek nowemu gatunkowi literackiemu - powieści przygodowej. Ponad 200 lat później historyjka opowiedziana przez profesora matematyki z Oxfordu córkom swojego zwierzchnika stała się kanwą jednej z najsłynniejszych książek dla młodzieży. Chodzi o Lewisa Carolla i jego "Alicję w krainie czarów". Dla wielu jest to pierwsza powieść fantasy, aczkolwiek prymat w tym nurcie wiedzie od lat "Władca pierścieni", pozycja kultowa dla ruchów kontrkulturowych lat 60. XX w. (odniesienia do jej treści znaleźć można na płytach Pink Floyd czy Led Zeppelin). Co ciekawe, i tutaj wszystko zaczęło się od opowiastki wymyślonej przez autora dla konkretnego odbiorcy - swoich synów. Omawiając nowsze pozycje, B. Kaniewska poświęciła chwilę tzw. powieści inicjacyjnej, której bohater wchodzi w dorosłość, a odbywa się to często w nierealnym, magicznym, wyimaginowanym świecie. W tym kontekście nie mogło zabraknąć tytułu "Harry Potter", ale reakcje uczestników spotkania świadczyły o tym, że nie jest to ich ulubiona lektura. Zdecydowanie cieplej prelegentka wyrażała się o Terrym Pratchecie i jego "Opowieściach z dysku".
    B. Kaniewska przyjęła bardzo trafną formułę prowadzenia spotkania. Unikała skupiania się na encyklopedycznych faktach, przytaczając w zamian ciekawostki i anegdoty, których próżno szukać na kartach podręczników. Nie ma się więc co dziwić, że młodzi odbiorcy z dużym zainteresowaniem słuchali tego, co miała im do powiedzenia, od czasu do czasu żywo na to reagując.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

wski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">