Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 51


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Cała Polska czyta dzieciom - Przewodniczący i przedszkolaki

    Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie kontynuuje działania propagujące czytelnictwo wśród najmłodszych w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". 29 listopada gościem podopiecznych Przedszkola nr 1 był przew. Rady Miejskiej Edward Skrzypek.


    W związku ze zbliżającymi się mikołajkami, na pierwszy ogień poszła książeczka pt. "Pracowity dzień św. Mikołaja". Temat stał się pretekstem do dyskusji o prezentach, tych otrzymanych w przeszłości i tych wymarzonych. Spotkanie to charakteryzowało się zresztą tym, że raz po raz dzieciaki zasypywały przewodniczącego Skrzypka prawdziwym gradem pytań, dzieląc się przy okazji swoimi opiniami w bardzo różnych sprawach. Gość nie mógł ponadto ograniczać się tylko do czytania. Z widowni dobiegały bowiem grzeczne, acz zdecydowane prośby o pokazywanie książkowych ilustracji. I słusznie, w końcu dlaczego tylko on miałby napawać się ich widokiem. Kiedy w Bibliotece pojawił się także sekretarz UMiG Włodzimierz Piekarczyk, i jemu przyznane zostało zadanie przeczytania wyznaczonej książeczki. Spośród przedstawionych im propozycji, przedszkolacy wybrali chyba najbardziej klasyczną spośród baśni, a mianowicie "Kopciuszka". Spotkanie zakończyło się słodkościami od obu czytających panów dla dzieci, i bukietem kwiatów, który powędrował w odwrotnym kierunku.
    E. Skrzypek przyznał, że do dziś zdarza mu się czytać swoim pociechom. Najczęściej korzysta wtedy ze zbioru zawierającego 365 bajek. Dzięki temu, jak łatwo obliczyć, każdego dnia roku może zmierzyć się z inną historyjką. Szczególną sentymentem przewodniczący darzy bajki naszych, polskich autorów oraz te stworzone przez Hansa Christiana Andersena.
    -To są wspaniałe bajki, które wspomina się całe życie - powiedział z przekonaniem.
    Wrócił pamięcią do swojego dzieciństwa, kiedy był stałym bywalcem ostrzeszowskiej biblioteki, co czasami przynosiło wymierne efekty.
    -W młodszych klasach zdarzało mi się wygrywać konkursy czytelnicze.
    A co E. Skrzypek mówi o innych swoich czytelniczych preferencjach?
    - Lubię poezję, ale też książki historyczne, szczególnie mówiące o wydarzeniach po roku 1939.
    Również on narzekał jednak na brak czasu i konieczność skupiania się na studiowaniu głównie urzędowych dokumentów.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

rzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">