Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2004 rok\Numer 51


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Pokłosie startu biegaczy Ostrzeszowa w partnerskim Stuhr

    W nawiązaniu do napisanego artykułu o starcie naszych biegaczy na IV Crossie w Stuhr (z dnia 3 listopada 2004, nr 45 "CzO") pragnę poinformować Czytelników i zainteresowanych żywymi i przyjaznymi kontaktami pomiędzy naszymi miastami:
    1.W rozmowach na temat planów kontaktów sportowych na uroczystej kolacji z gospodarzami postanowiliśmy nawiązać kontakt z zaprzyjaźnionymi miastami tj. Canton d'Economy - Francja, Györ - Węgry, Sigulda - Łotwa, Alcala de Guadaira - Hiszpania, Stuhr - Niemcy, Ostrzeszów - Polska.
    Głównym koordynatorem negocjacji i rozmów jest p. Wöltje Edgar - Stuhr. Zaproponowaliśmy, aby pierwszym wspólnym kontaktem sportowym był nasz znany już w Europie - Cross Ostrzeszowski. Ostrzeszów byłby gospodarzem spotkania w 2006 roku na 42 edycji. Reprezentacje składałyby się z 10 osób. Sportowcy - biegacze ze szkół podstawowych i gimnazjów rywalizowaliby na trasach przełajowych wokół stadionu im. Janusza Kusocińskiego.
    Oczywiście spotkania biegaczy co roku odbywałyby się w innym mieście partnerskim i kraju. To są oczywiście pierwsze propozycje i sugestie, ale "marzenia" też się realizują i być może... jesteśmy już w Unii Europejskiej i na kontakty sportowe są również środki.
    2. Inne pokłosie tego wieczornego spotkania to propozycja współpracy fabryki chemicznej "Bielabor" z Bremy i naszej "Polleny". Wiemy, że w 1944 roku (podczas niemieckiej okupacji) na skutek zbombardowania przez lotnictwo amerykańskie fabryki produkującej środki czystości i inne chemikalia dla armii niemieckiej, władze administracyjne i wojskowe postanowiły przenieść do Ostrzeszowa z Bremy urządzenia i maszyny, jak również kadrę techniczną.
    Starsi obywatele naszego miasta doskonale wiedzą, o co chodzi, wszak wielu Polaków pracowało w tym zakładzie.
    A więc być może dojdzie do kontaktów obu fabryk - czyli dyrekcji i załóg produkujących artykuły chemiczne. Jesteśmy we wspólnej Europie...
    3. Dziękując za pomoc i serdeczność, jako ostatni żegnaliśmy się z Polakami z Kaszub - państwem Małgosią i Staszkiem Lipińskimi. Wkrótce dotarła do Ostrzeszowa smutna wiadomość o tragicznej śmierci Stanisława Lipińskiego - przyjaciela Ostrzeszowa - który zginął w wypadku samochodowym na autostradzie koło Bremy.
    Władze Ostrzeszowa oraz biegacze złożyli na ręce żony i syna zmarłego Staszka Lipińskiego serdeczne wyrazy współczucia.

Jerzy Makles


1994 - 2007 © Borkow

zeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">