Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2005 rok\Numer 16


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Krystian Kozłowski laureatem V WKM: Matematyczny talent z Siedlikowa

    Kilka tygodni temu relacjonowaliśmy przebieg rejonowego etapu V Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla Uczniów Gimnazjów. Przypomnijmy, że do finału zakwalifikowało się wówczas dziewięcioro uczniów z powiatów ostrzeszowskiego i kępińskiego. Jak się okazało, wiązane z nimi nadzieje były w pełni uzasadnione.
    Pierwsza część etapu finałowego miała miejsce 18 marca w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. 125 uczestników rywalizacji miało do rozwiązania 4 zadania, poziom których często wykraczał poza program obowiązujący w gimnazjach. Aby zakwalifikować się do drugiej, decydującej części finału należało zdobyć przynajmniej 33 punkty (przy maksimum wynoszącym 35). Warunek ten spełniło 52 gimnazjalistów, w tym 3 reprezentantów rejonu XIV ostrzeszowsko-kępińskiego: Małgorzata Ilska z Kraszewic (zwyciężczyni etapu rejonowego), Krystian Kozłowski z Siedlikowa i Krzysztof Ciach z Rychtala. Wyłoniona grupa 1 kwietnia zmierzyła się z testem złożonym z 15 zadań o znacznym stopniu trudności. Po zsumowaniu dorobku każdego uczestnika okazało się, że minimum uprawniające do posługiwania się zaszczytnym tytułem laureata (48 pkt) zyskały 34 osoby. Co najważniejsze, w gronie tym znaleźli się dwaj nasi przedstawiciele. Dzięki temu Krystian i Krzysztof nie będę musieli przystępować do matematyczno-przyrodniczej części egzaminu gimnazjalnego. Godne podkreślenia jest to, iż pierwszy z wymienionych był jednym z zaledwie kilku drugoklasistów uczestniczących w ostatecznej rozgrywce V WKM. Przytłaczającą większość stanowili bowiem uczniowie o rok starsi.


Krystian ze swoim nauczycielem matematyki.

    Niepospolity talent, systematyczna, samodzielna praca, odrobina szczęścia i... iskra Boża - oto cechy Krystiana, które jego nauczyciel i opiekun Jan Anczyk wymienia jako główne składniki sukcesu. Pasja chłopca trwa od dzieciństwa. Już jako uczeń III klasy szkoły podstawowej wziął udział w konkursie matematycznym, a trzy lata później zajął II miejsce w rywalizacji na poziomie miejsko-gminnym. Mało brakowało, a uczestnikiem Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego zostałby będąc w I klasie gimnazjum, ale J. Anczyk zrezygnował z takiego "eksperymentu". W opinii Anczyka, Krystian to zdecydowanie najlepszy matematyk wśród siedlikowskich gimnazjalistów, a biorąc pod uwagę ostatnie osiągnięcia, także w powiecie ostrzeszowskim. Praca z tak uzdolnionym uczniem to według jego nauczyciela poważne wyzwanie. Sam Krystian przyznaje, że czasami zdarza mu się nudzić na lekcjach matematyki. O ile jednak u wielu uczniów taka reakcja jest efektem braku zainteresowania, to w jego przypadku należy ją przypisać konieczności rozwiązywania zbyt łatwych zadań.
    - Chłopak ma takie zainteresowania i wiem, że w przyszłości będzie się w jakiś sposób zajmował matematyką - twierdzi J. Anczyk.
    W tej kwestii pomiędzy nauczycielem i uczniem panuje pełna zgoda.
    - Myślę o tym, żeby swoje uzdolnienia wykorzystać w przyszłości - oświadczył Krystian.
    Na razie w planach znajdują się starty w kolejnych konkursach. Dla własnej satysfakcji, ale także w celu potwierdzenia reprezentowanego przez siebie poziomu Krystian miałby powtórnie wziąć udział w Wielkopolskim Konkursie Matematycznym. Bardzo prawdopodobny jest ponadto start w "Złotej Żabie". Gratulując dotychczasowych, trzeba mu więc życzyć kolejnych sukcesów.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

eszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">