Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2005 rok\Numer 16


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Dzwon Jana Pawła

    "Po górach, dolinach rozlega się dzwon..." Słowa tej pieśni przypominają mi się natychmiast, gdy myślę o podjętej przez wielu inicjatywie ufundowania "Dzwonu Jana Pawła II". Bo czyż słowa te nie pasują znakomicie i do naszej ziemi, i do tego miejsca, skąd dzwon miałby się rozlegać?! Jest to też pieśń maryjna. Ale czyż Ten, którego dzwon ma upamiętniać, nie był także maryjny? Jego herb i ten wizerunek Matki Kościoła na placu św. Piotra, na którym widnieje też Jego zawołanie: "Totus Tuus" - "Cały Twój", powtarzane Maryi od zawsze i do końca.
    Dzwon, który ma upamiętniać... Dzwon - pomnik...
    Darujcie, moi mili, ale to smutne. To bardzo smutne! Lepiej było się cieszyć, wspominając, jak to Ojciec Święty udzielał apostolskiego błogosławieństwa Krzyżowi, miejscu i tym, którzy tu przychodzą, by Krzyżowi się pokłonić. Błogosławieństwo pozostało, ale teraz jeszcze trzeba dodać to... wspomnienie.
    Ja wiem. Kiedyś musiało się to stać. Wiem. Taka jest kolej i natura rzeczy. Wiem też: trzeba wybrać nowego Namiestnika Chrystusowego. Przyjmę go, bo tak nakazuje mi rozum pouczony wiarą, ale... Ale jest też i serce. I wiem to na pewno, że gdy usłyszę słowa "Habemus Papam", to w sercu uczuję ukłucie. "Mamy Papieża" - o, jakże gorzko mogą zabrzmieć te słowa, choć tłum moich braci na placu św. Piotra będzie wiwatował i cieszył się. (Być może teraz, kiedy czytasz ten tekst, to już się stało).
    Pamiętacie ten głos? Macie go jeszcze w uszach? Nie pozwólmy mu umilknąć. Niech brzmi!!. Niech brzmi ukryty teraz w sercu tego dzwonu. A kiedy zdarzy się, że go usłyszysz, powrócą obrazy i słowa. I ta nauka, od owego: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" na początku, po ostatnie: "Dziękuję".
    Czas biegnie dalej, drobiny codzienności wszystko pokrywają. Ale ten dźwięk czysty, powolny, głęboki przypomni ci wszystko, czego doświadczyliśmy w te dni między Jego śmiercią a pogrzebem. Jak wtedy patrzyliśmy na świat i życie, jak patrzyliśmy na siebie i innych ludzi. I wrócą pytania oraz odpowiedzi o sens życia, o to, ku czemu zmierza, jakie jest ostateczne przeznaczenie człowieka. Że Miłosierdzie, że "zbawienie przyszło przez krzyż", że może jednak warto otwierać drzwi Chrystusowi.

ks. Mirosław Litwinowicz
O.D. "Samotnia"


    Cieszymy się, że do, podanego w poprzednim numerze komitetu, dołączył ostrzeszowski ZHR. Czekamy na inne osoby, instytucje, organizacje.
    Koszt dzwonu o wadze 500kg i średnicy 100cm wyniesie ca 26tys.zł. Do tego koszt dzwonnicy oraz ewentualnego napędu elektrycznego - 8000zł. Całość zamknie się więc w przybliżeniu kwotą 34.000zł. Jesteśmy pewni, że społeczeństwo naszej ziemi, pięknej i rozmodlonej Ziemi Ostrzeszowskiej, potrafi udźwignąć ten koszt. A kiedy dzwon stanie już na Górze obok Krzyża, będziemy się tam zbierać, będziemy tam przychodzić, by powierzyć naszemu ukochanemu Papieżowi, jak Ojcu, wszystkie nasze ludzkie sprawy, a on odpowie nam głosem dzwonu.
    Chociaż pomysł postawienia dzwonu na Górze powstał zaledwie kilka dni temu, wiele osób z terenu powiatu zadeklarowało już swoje osobiste wpłaty, a niektórzy, nie wahając się ani chwili, przekazali już na ten cel pieniądze. W ciągu jednego dnia zebraliśmy (wliczamy w to również deklaracje) kwotę 1900 zł. Do tego dochodzi 250zł zebranych w czasie uroczystości na Górze w dniu pogrzebu Jana Pawła II. Bardzo dziękujemy! Bóg zapłać! W najbliższym czasie będziemy zwracać się również do innych osób, firm i instytucji, ale liczymy, że w tworzenie tego dzieła włączą się wszyscy. Wtedy na pewno dzwon odezwie się jeszcze w tym roku. Fundatorzy zostaną wpisani do Honorowej Księgi Fundatorów Dzwonu. Ważna jest każda złotówka.
    Wpłat dokonywać można w redakcji "Czasu" lub kierować przekazem na adres: O.D. Samotnia Weronikopole 32 64-630 Bralin. Informacje: tel. 730 -14-90 (redakcja) lub tel. 732 - 80-92 (O.D. Samotnia)

W imieniu komitetu J. Szmatuła


1994 - 2007 © Borkow

strzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">