Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2005 rok\Numer 21


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Ostrzeszowscy filateliści pamiętają o Papieżu Polaku

    18 maja przypadała jedna z najważniejszych, szczególnie dla nas Polaków, dat - 85. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Jeszcze niedawno wydawało się, że będzie to dzień przepełniony radością. W pewnym sensie tak właśnie było, ale ciągle trudno jest się wyzbyć tego dojmującego poczucia wielkiej straty po śmierci Jana Pawła II. Wyraz swojej wdzięcznej pamięci dali m. in. członkowie ostrzeszowskiego koła Polskiego Związku Filatelistycznego, organizując w budynku miejscowej Poczty okolicznościowy pokaz zatytułowany "Wrócił do domu Ojca".


    -Udział w pogrzebie Jana Pawła II zainspirował mnie do zbierania polskich walorów filatelistycznych związanych ze śmiercią naszego Ojca Świętego - mówi główny pomysłodawca i realizator przedsięwzięcia Henryk Dembski - Poprzez Internet i liczne rozmowy przeprowadzone z rejonowymi urzędami pocztowymi udało mi się zlokalizować wydawnictwa i znaki pocztowe, jakie w różnych rejonach kraju Poczta Polska wprowadzała do obiegu.
    Są więc beznominałowe kartki pocztowe, znaczki oraz datowniki i stemple okolicznościowe pochodzące m.in. z Warszawy, Krakowa, Szczecina, Bielska - Białej, Zakopanego i Leszna. W sąsiedztwie niektórych umieszczono cytaty z papieskich homilii wygłaszanych podczas pielgrzymek do ojczyzny. Na szczególną uwagę zasługują stemple z datami 02.04. i 08.05.2005 stosowane przez urząd pocztowy w miejscowości Niegowić, gdzie w parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny K. Wojtyła sprawował posługę wikariusza w latach 1948/49. Należy jednak zaznaczyć, że polskie walory filatelistyczne wypełniają tylko jedną z dwóch wystawowych gablot. W drugiej znajdują się bowiem niezwykle interesujące eksponaty pochodzące z tak egzotycznych dla nas krajów, jak: Benin, Somalia, Dżibuti, Kongo czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Za najbardziej interesujące H. Dembski uznaje jednak te, które osobiście wysyłał z Watykanu (pisaliśmy o tym w numerze 17. "CzO"). W sumie w obu gablotach zgromadzono ok. 100 wydawnictw z całego świata. Uzupełnieniem wystawy są okolicznościowe znaczki, kartki i koperty, które można nabyć w okienku pocztowym. Wspólną inicjatywą naczelnika Urzędu Poczty w Ostrzeszowie Marka Sikory i prezesa koła PZF Macieja Bukczyńskiego jest wydanie, widocznej na zdjęciu obok, pieczątki. Każdy chętny może zażyczyć sobie przybicia jej na swojej przesyłce. Godne podkreślenia jest to, że Urząd Pocztowy w Ostrzeszowie jest jednym z zaledwie dwóch w byłym województwie kaliskim (drugi to Jarocin), które postanowiły uczcić urodziny Jana Pawła II.


    Ekspozycja poświęcona Papieżowi Polakowi jest pierwszą, ale wszystko wskazuje na to, że nie ostatnią wspólną inicjatywą ostrzeszowskich filatelistów i naczelnika Sikory. Postawione na poczcie gabloty także w przyszłości służyć bowiem mają podobnym celom. Planuje się, aby swoje zbiory prezentowali w nich członkowie ostrzeszowskiego koła PZF. Zdaniem H. Dembskiego materiału wystawienniczego wystarczy na dobrych parę lat.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

zowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">