Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2005 rok\Numer 50


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ

    61 lat temu, 10 grudnia 1944r. na Ziemi Ostrzeszowskiej rozegrał się jeden z dramatów tamtej wojny. W pobliżu Ostrzeszowa, w lasach Wygody Tokarskiej został zdekonspirowany bunkier żołnierzy Armii Krajowej. Na miejscu bohaterską śmiercią zginął dowódca oddziału por. Telesfor Krupa. Reszta załogi, wzięta do niewoli, oddała życie w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Przeżył tylko jeden - Józef Ślęk, pozostawiony zrządzeniem Opatrzności, aby kolejnym pokoleniom przypominać o tamtych dniach.


    Uroczystości upamiętniające te dramatyczne wydarzenia odbyły się w tym roku 9 grudnia, czyli w przeddzień rocznicy. Przed obeliskiem w Wygodzie Tokarskiej stawili się nieliczni, lecz nie zabrakło tych najważniejszych - kombatantów, świadków zdarzeń sprzed 61 lat, często przyjaciół tych, którzy zginęli. "Jak słodko i zaszczytnie umierać za Ojczyznę"- mówił słowami poety prowadzący to patriotyczne zgromadzenie Stanisław Grzesik. Wiemy jednak, że oni nie całkiem umarli - żyją we wspomnieniach, w naszych sercach...
    Zgromadzeni oddali hołd poległym partyzantom. Pierwszy kwiaty przed obeliskiem złożył ich serdeczny druh - Józef Ślęk. Po nim delegacje kombatanckie i szkolne. Wieniec w imieniu powiatu złożyła przewodnicząca Rady - Bożena Sitek, władze miasta reprezentował wiceburmistrz Mariusz Witek. W uroczystości wziął także udział gospodarz tego miejsca, wójt Doruchowa - Józef Wilkosz.


    Dobrze, że oprócz uczestników tamtych wydarzeń i przedstawicieli władz, w tym miejscu uświęconym krwią partyzantów znaleźli się także ludzie młodzi. To na nich już niedługo spocznie obowiązek głoszenia prawdy o naszej trudnej historii. A o ludziach ginących za Ojczyznę i miejscach zroszonych ich krwią zapomnieć nie możemy, bo naród, który nie pamięta swej historii, będzie jej doświadczał jeszcze raz.

K. Juszczak


1994 - 2007 © Borkow

zowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">