Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 18


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Patryk Kozica zwycięzcą konkursu w Pniewach: Ale pasztet!

    Wszystko wskazuje na to, że Zespół Szkół nr 3 mocno stawia ostatnio na gastronomię. Dopiero co relacjonowaliśmy przebieg zorganizowanego tam konkursu na najlepsze pierogi, a już mamy do przekazania kolejną informację o podobnej tematyce. 5 kwietnia uczeń III klasy Technikum Patryk Kozica zajął pierwsze miejsce w X Wielkopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych, odbywającym się w Zespole Szkół w Pniewach.


    ZS nr 3 wydelegował na konkurs dwoje swoich uczniów. Oprócz Patryka pojechała tam Sonia Ryżak. Jej sernik z rosą nie znalazł się jednak w czołówce. Zdaniem nauczycielki Soni - Ewy Śniegockiej, zdecydował o tym fakt, że ocena odbywała się bezpośrednio po upieczeniu.
    -Sernik na ciepło smakuje zupełnie inaczej niż następnego dnia. Myślę, że dlatego Sonia straciła dość dużo punktów.
    W przypadku P. Kozicy sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Przygotowania rozpoczęły się już na kilka tygodni przed startem.


    -Robiliśmy najróżniejsze wersje, dodawaliśmy najróżniejszych składników i po prostu wybraliśmy najlepszą - wspomina E. Śniegocka.
    Patryk zaserwował więc pasztet z zająca moczonego w białym winie. Danie, którego receptura jest ściśle chronioną tajemnicą, podane zostało z sosem tatarskim, na drobno pociętym, przypominającym trawę, porze. Jako dekoracja służył stroik wielkanocny w formie gniazda wypełnionego kurzymi jajkami. Tak przygotowana i podana potrawa nie mogła nie zrobić wrażenia na burmistrzu Pniew, który przewodniczył obradom jury. Zwycięstwo stało się faktem. Jego znaczenie jest tym większe, że był to pierwszy konkurs, w jakim wziął udział Patryk.
    W konkursie uczestniczyli reprezentanci wszystkich wielkopolskich szkół gastronomicznych. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: pasztetów i serników. Choć była to już dziesiąta edycja przedsięwzięcia, ZS nr 3 w Ostrzeszowie wcześniej w nim nie startował. Takiego debiutu można więc tylko pogratulować.

Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

zeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">