Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 26


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Podsumowanie sezonu czytelniczego: Warto dużo czytać

    20 czerwca po raz pierwszy od lat Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie dokonała podsumowania sezonu czytelniczego obejmującego okres od 1 czerwca 2005 do 31 maja 2006. Nagrody, rzecz jasna książkowe, trafiły do rąk najaktywniejszych czytelników.


    Witając przybyłych dyrektor Biblioteki Renata Nowicka tłumaczyła, dlaczego podsumowanie objęło także okres wakacyjny.
    -Doszliśmy do wniosku, że prawdziwi czytelnicy, ci, którzy kochają książki, czytają także w wakacje.
    Szczególnie podkreślała też znaczenie czytelnictwa dla najmłodszych.
    -Dziecko rozwija się znacznie lepiej i w szybszym tempie, kiedy ma do czynienia z książką.
    Prawdziwy czytelniczy rekord ustanowiła 3,5-letnia Oliwia Pilawska, która za sprawą swoich rodziców przeczytała aż 434 książki w okresie podlegającym podsumowaniu. Wśród nagrodzonych była też 19-miesięczna Salomea Kłobuch, najmłodsza w gronie osób korzystających z ostrzeszowskiej Biblioteki Publicznej. 105 wypożyczonych książek to również wynik zasługujący na wielkie uznanie. Pozostali najaktywniejsi czytelnicy oddziału dziecięcego to: Karolina Koszmider ze Szklarki Przygodzickiej (236 książek), Izabela Pasoń z Rogaszyc (192 książki), Roksana Przygoda z Rogaszyc (165 książek), Anna Antoniewicz z Ostrzeszowa (164 książki), Paulina Biczysko z Rogaszyc (154 książki), Sandra Stachowiak ze Szklarki Przygodzickiej (142 książki) i Dorota Płóciennik z Siedlikowa (134 książki). Wśród samodzielnie czytających przedszkolaków prym wiodą: Weronika Parzybok ze Szklarki Przygodzickiej (131 książek) oraz Karolina Grzesiak z Ostrzeszowa (130 książek). W przypadku oddziału dla dorosłych ze względów technicznych i wiążących się z ochroną danych osobowych nie jest obecnie możliwe dokładne obliczenie liczby wypożyczeń (ma się to zmienić w przyszłym roku). Z obserwacji pracowników Biblioteki wynika jednak, że najczęściej odwiedzają tę placówkę Łukasz Berger i Paulina Szymoniak. Za najaktywniejszego długoletniego czytelnika uznano Barbarę Parusińską.
    W 2005r. na liście zarejestrowanych czytelników Biblioteki Publicznej widniały 3222 nazwiska. Osoby te wypożyczyły łącznie 50.900 książek.
    -Jeżeli chodzi o czytelnictwo na naszym terenie, to z roku na rok obserwuje się bardzo wolne tempo wzrostu - twierdzi R. Nowicka.


    Najbardziej widoczne było to w ubiegłym roku w Szklarce Przygodzickiej. W głównej mierze przyczyniło się do tego przeniesienie biblioteki do budynku Szkoły Podstawowej. Uczniowie nie muszą się już zwalniać z zajęć, aby zdążyć z wypożyczeniem książki przed odjazdem autobusu. W opinii dyrektor Nowickiej największe zainteresowanie czytelnictwem przejawiają przedszkolacy i uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej. W tym jednak przypadku decydujące znaczenie ma postawa rodziców. Gdy dziecko dorasta, wtedy najczęściej już coraz rzadziej zagląda do biblioteki.
    -Młodzież wypożycza przede wszystkim książki, które potrzebne są jej w szkole, materiały, do szukania których zmuszają ją nauczyciele.
    W efekcie z księgozbioru oddziału dla dorosłych korzystają już tylko pojedyncze osoby. Te dane trudno uznać za optymistyczne. Miejmy nadzieję, że kiedyś zainteresowanie czytelnictwem we wczesnym dzieciństwie przełoży się także na dorosłe życie.
    Tegoroczne podsumowanie sezonu czytelniczego miało dość skromną oprawę. Chciano jedynie sprawdzić, czy istnieje potrzeba organizowania tego typu przedsięwzięć. Okazało się, że tak, w związku z czym w przyszłym roku ma to być już nieco większe wydarzenie. Najprawdopodobniej będzie ono imprezą towarzyszącą Konkursowi Czernikowskiemu.

Ł. ŚMIATACZ


1994 - 2007 © Borkow

sostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">