Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 34


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

Renata Beger w Mikstacie

    Jest jedną z najlepiej znanych, ale i najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej. Części społeczeństwa kojarzy się przede wszystkim z odważnymi wyznaniami na łamach prasy oraz oskarżeniem o fałszowanie podpisów na listach wyborczych. To jednak zapewne tylko część prawdy o Renacie Beger, która 16 sierpnia zawitała do Mikstatu, aby najpierw uczestniczyć w odpuście św. Rocha, a następnie spotkać się z członkami i sympatykami "Samoobrony" w Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym.


    R. Beger reprezentowała zarówno swoje ugrupowanie, jak i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera. Przyjechała w towarzystwie senatora Mirosława Adamczaka oraz swojej córki Anity Cichańskiej. Początek spotkania upływał we wręcz rodzinnej atmosferze. Prezenty w postaci maskotek otrzymały osoby, które wówczas obchodziły imieniny. Szefowi lokalnych struktur "Samoobrony" Jackowi Ibronowi wręczono naturalnych rozmiarów małpę (w uzasadnieniu podano, że podobno odstrasza "zielonych"), zaś A. Cichańskiej psa.
    Pierwszym z poruszonych podczas spotkania tematów były nieporozumienia, do jakich doszło podczas ostatniego Zjazdu Wojewódzkiego "Samoobrony". Dotyczyły one głównie wizji funkcjonowania partii. R. Beger bagatelizowała te wydarzenia, a nawet dopatrywała się w nich pozytywów.
    -Tam, gdzie ludzie się nie kłócą, może wejść zastój i rutyna - mówiła. - Najważniejsze jest to, że pomimo iż powstały między nami niesnaski, potrafimy ze sobą rozmawiać i pracować.
    Swoje ugrupowanie posłanka przyrównała do małżeństwa, które rano się spiera, a wieczorem godzi. Radny Ryszard Dadaczyński zwracał uwagę na niepokojące zjawiska zachodzące w miejscowym wymiarze sprawiedliwości. Podawał przy tym konkretne przykłady spraw, w których pierwszoplanowe role odgrywali najwyżsi przedstawiciele lokalnego samorządu. Posłanka obiecała wsparcie w kontaktach z Ministerstwem Sprawiedliwości i Centralnym Biurem Antykorupcyjnym w sprawach dotyczącyh osób z naszego terenu pokrzywdzonych przez Temidę. Jej opinia na temat wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest bardzo krytyczna. Sama czuje się zresztą przez niego pokrzywdzona.
    -Nie chciałabym, aby ktokolwiek przeżywał to, co ja przeżywałam i przeżywam - oświadczyła. - Jesteśmy narażeni na ataki, ponieważ cały czas chcemy pokazać, że ci ludzie, którzy dużo złego zrobili dla społeczeństwa, powinni zostać rozliczeni (...) W dużej mierze nasz wymiar sprawiedliwości jest upolityczniony, dyspozycyjny wobec polityków. To się musi skończyć, to musi być przerwane.
    Jak zapowiedziała, koalicja PiS - Samoobrona - LPR ma zamiar zrobić pod tym względem "porządek w kraju".
    -Jednocześnie społeczeństwo musi sobie zdać sprawę, że ten bałagan powstawał i był utrwalany przez wiele lat - dodała. - Żeby to odwrócić, należałoby teraz poprosić społeczeństwo o następne 17 lat cierpliwości. Zepsuć można wszystko bardzo szybko, gorzej jest z odbudowaniem.


    W dyskusję na ten temat włączył się również senator Adamczak. Poinformował zebranych o nieprzyjemnościach, jakie spotkały go po tym, jak wykrył aferę z udziałem kaliskiego oddziału spółki Energa.
    Jeden z uczestników spotkania żalił się, że został oskarżony pomimo braku winy.
    - Żyjemy w kraju bezprawia, jak na Dzikim Zachodzie - grzmiał.
    Na spotkaniu z udziałem reprezentantów partii chłopskiej nie mogło zabraknąć pytań dotyczących rolnictwa. Już dzięki pierwszemu z nich dane nam było usłyszeć informację, która zainteresuje zapewne wielu mieszkańców wsi na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Otóż najprawdopodobniej już we wrześniu dojdzie do zmiany na stanowisku kierownika tutejszego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powodem są liczne skargi interesantów na postępowanie osoby dotychczas piastującej tę funkcję. Część z nich trafiała bezpośrednio do R. Beger.
    -Rolnicy tutaj muszą być zadowoleni z działalności ARiMR - powiedziała z naciskiem posłanka.
    Kluczowa ostatnio dla mieszkańców wsi kwestia to skutki katastrofalnej suszy. R. Beger przyznała, że 500zł dla małych i 1000zł dla dużych gospodarstw to pomoc daleko niewystarczająca. To jednak, według niej, wszystko, na co obecnie stać budżet państwa. Dlatego też "Samoobrona" popiera ideę wprowadzenia powszechnego, choć nieobowiązkowego ubezpieczenia od tego zjawiska.


    -To jedyna możliwość zabezpieczenia rolników na przyszłość - przekonywała parlamentarzystka.
    W swoich wypowiedziach R. Beger odniosła się też do takich zagadnień jak lustracja. Zgodnie ze stanowiskiem "Samoobrony" powinna ona być przeprowadzona już dawno. W związku z tym teraz należy zrobić to jak najszybciej i, co istotne, z pominięciem osób nie mających zamiaru aspirować do wysokich stanowisk publicznych. Posłanka jest ponadto zwolenniczką lustracji majątkowej i konfiskaty nieuczciwie zgromadzonych dóbr. Odpowiadając na jedno z pytań, zadeklarowała, że aktualna ekipa rządząca postara się o zmianę sposobu rewaloryzacji rent i emerytur, z procentowej na kwotową. W tym upatruje się bowiem sposobu zmniejszenia dysproporcji pomiędzy poszczególnymi grupami świadczeniobiorców. Mówiąc wprost, chce się wyeliminować sytuację, kiedy wyższa renta lub emerytura automatycznie skutkuje większą podwyżką. W przypadku większości omawianych tematów R. Beger dostrzegała potrzebę zmian. Jednym z nielicznych wyjątków była konstytucja. W jej opinii trzeba być tutaj ostrożnym i liczyć się z tym, że każda modyfikacja w ustawie zasadniczej może spowodować lawinę następnych.
    Zakończenie oficjalnej części spotkania nie oznaczało tym razem końca możliwości wymiany zdań z gościem. Wręcz przeciwnie. Każdy chętny mógł wtedy podejść i podzielić się osobistymi spostrzeżeniami, przedstawić szczegółowo swój problem, a nawet poprosić o pomoc. Za każdym razem R. Beger deklarowała zajęcie się daną sprawą. Bywa jednak, że obietnica to jedno, a jej realizacja drugie. Zwłaszcza w polityce. A przecież wybory samorządowe tuż, tuż.

ŁUKASZ ŚMIATACZ


1994 - 2007 © Borkow

-i=czasostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">