Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 34


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

ŻOŁNIERSKIE ŚWIĘTOWANIE

    Dzień Wojska Polskiego ma ponad 80-letnią tradycję. Ustanowiono go dla uczczenia zwycięstwa nad bolszewikami w 1920r. odniesionego w Bitwie Warszawskiej, zwanej także "Cudem nad Wisłą". W latach powojennych, nie chcąc urazić radzieckich przyjaciół, rzecz jasna, nie świętowano tego dnia, w zamian żołnierzom podarowano rocznicę bitwy pod Lenino (12.10.1943r.). O dawne święto upomniała się dopiero III Rzeczpospolita i w latach 90. powrócono do tradycji ojców. Święto przywrócono, ale dawny entuzjazm gdzieś wyparował. Trudno też odnaleźć go w ostrzeszowskich obchodach, choć zaangażowania i serca nie sposób odmówić, szczególnie zacnym seniorom - kombatantom.


    Jest też tradycją ostatnich lat, że żołnierskie święto obchodzi się u nas nie w dniu 15 sierpnia, ale wciska nieśmiało na wieczór poprzedzający ten dzień.
    Tegoroczne obchody w Ostrzeszowie rozpoczęły się od wieczornej mszy św., którą w intencji Ojczyzny odprawiono w kościele farnym. Koncelebrze przewodniczył ks. kanonik S. Szkaradkiewicz.. Po mszy, poświęconej również Rycerstwu Niepokalanej, wierni przeszli w procesji za figurę Niepokalanej Maryi. Chwilę później zaczęły się skromne uroczystości rocznicowe. Poczty sztandarowe otoczyły obelisk upamiętniający Golgotę Wschodu, przed obeliskiem zaś wspólna delegacja kombatantów, przedstawicieli mieszkańców miasta oraz władz gminy i powiatu złożyła wieniec w hołdzie poległym i pomordowanym na frontach wszystkich wojen. Wiązanki kwiatów złożyły też delegacje organizacji społecznych i politycznych, a także poseł A. Grzyb. W intencji poległych odmówiono modlitwę.


    Później rocznicowe obchody przeniosły się pod ratusz. Również tam pod tablicami gen. Hallera i Żołnierzy AK złożono kwiaty, a harcerze z ZHR zaciągnęli wartę honorową. Po chwili zadumy wszyscy przeszli pod Pomnik Harcerski, przed którym także oddano hołd polskiemu żołnierzowi. Tam też nastąpiło zakończenie skromnych uroczystości.


    Ostatnim akcentem tego przedświątecznego wieczoru było spotkanie kombatantów i gości w sali Starostwa Powiatowego. Przy tradycyjnej żołnierskiej grochówce był czas na przyjacielskie rozmowy i wspomnienia żołnierskich dni.

K. Juszczak


1994 - 2007 © Borkow

eszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">