Czas Ostrzeszowski

  » Czas Ostrzeszowski\2006 rok\Numer 34


  »   Archiwalne numery
  »   Ogłoszenia drobne
  »   Reklama
  »   Prenumerata elektroniczna

JAK CI NA IMIĘ?

Agnieszka Calik
pracownik biurowy


   Myślę, że moje imię jest popularne. Jeżeli chodzi o inne popularne damskie imiona, to z damskich wymieniłabym Katarzynę i Anię, a z męskich np. Tomasza. Z męskich imion bardzo podoba mi się Albert - ze względu na Alberta Einsteina, który jest moim idolem, także Adam - popularne proste imię, oraz Filip - ostatnio to imię również stało się popularne. Z damskich nie mam swoich faworytów, ale lubię imię Aleksandra, ponieważ tak ma na imię moja siostra, Zofia też jest bardzo ładne - tak mam na drugie imię. Nowe, obco brzmiące imiona nie podobają mi się, jestem bardziej za tymi tradycyjnymi. Na uznanie zasługują także imiona osób, które coś w życiu osiągnęły i jakby zapracowały na "dobre imię swojego imienia". Wydaje mi się, że Agnieszka oznacza dobrą nauczycielkę, raczej osobę spokojną, ale nie wiem, czy jest to prawdą. W mojej rodzinie imiona są bardzo zróżnicowane, raczej nie ma dwóch osób o takim samym. Ja ponieważ jestem pierwszą wnuczką od strony taty, swoje imię odziedziczyłam po babciach: Agnieszka była moją prababcią, a Zofia babcią.

Zbigniew Zawada
emeryt


   Lubię swoje imię i raczej nie zamieniłbym go na żadne inne, ale chyba nie jest zbyt popularne. Za popularne uważam imiona: z męskich - Jan, Stanisław, Kazimierz, natomiast z damskich - Maria, Janina, no i może Małgorzata. Ja mam jednego syna Andrzeja- imię dla niego wybieraliśmy razem z żoną, choć to chyba ona miała większy udział w podjęciu tej decyzji. Po prostu imię Andrzej bardzo jej się podobało - na nic innego nie zwracaliśmy uwagi przy wyborze. Co oznacza moje imię - nie wiem i nie dochodzę do tego. Teraz jest bardzo dużo nowoczesnych imion, które również mi się podobają, np. Klaudia, Natalia, a z męskich Krzysztof lub Grzegorz. W mojej rodzinie imiona raczej nie powtarzają się, panuje pod tym względem różnorodność.

Maria Owoc
emerytka


   Owszem uważam, że moje imię - Maria - jest bardzo popularne - nie chciałabym, aby było inne. Moje drugie imię to Kinga - mniej popularne. Często występującymi imionami są także np. Zofia, Karolina. Kiedyś były popularne trochę inne, np. Klara, Weronika - choć akurat to teraz się powtarza. Męskim imieniem, które kiedyś było znane jest np. Ignacy. Teraz modne są: Mateusz, Ireneusz. Gdy ja byłam dzieckiem, to takich imion nie dawano. Podobają mi się takie imiona, jakie mają moje dzieci czyli: Ireneusz, Lidia, Krystyna. Nadanie imienia pierwszemu dziecku było bardzo trudne, pierwszy był syn - długo nie mogłam się zdecydować, jakie imię wybrać dla niego - ostatecznie pomogła pani położna. Mąż przyniósł książeczkę z imionami, w końcu wybraliśmy to, ponieważ w pobliżu daty urodzin znajduje się data imienin. Córki zawdzięczają swoje imiona moim koleżankom - po prostu bardzo mi się podobały. Co oznacza moje imię, nie wiem, nie zagłębiałam się w to. Maria jest imieniem, które powtarza się w mojej rodzinie, może nie w najbliższej, ale już dalszej na pewno.

Katarzyna Suchanecka
pracownik Leoni


   Moje imię uważam za popularne - jest, jakie jest, ale nie zmieniłabym go na inne. Co prawda nie wiem, co oznacza, ale na pewno jest to imię święte. Wydaje mi się, że gdy rodzice wybierali to imię, kierowali się tym, że tydzień po narodzinach było Katarzyny - chcieli, aby urodziny i imieniny były blisko siebie. Za popularne uważam takie imiona, jak: Teresa, Barbara, Maria, teraz wchodzą właśnie w modę imiona, które były popularne kiedyś, np. Zosia, Marysia. Z męskich imion kiedyś popularne było np. Józef lub Franciszek. Niektóre nowoczesne, wymyślne imiona nie podobają mi się. Wiele osób nadaje je dzieciom, biorąc za przykład bohaterów ulubionych filmów. Gdybym ja miała wybrać teraz imię dla kogoś, na pewno nie kierowałabym się czymś takim. Mam syna Michała i córkę Justynę - wybrałam te imiona, ponieważ są proste. Nie ma problemu z ich zdrabnianiem. Można mówić Michał, Michaś, od takich imion nie powstaną również raczej żadne przezwiska. W mojej rodzinie imiona raczej się nie powtarzają, jedynie moja siostra i ciocia mają to samo imię: Irena.

Mateusz Duszczyk
absolwent szkoły średniej


   Moje imię raczej mi się podoba - nie skorzystałbym z możliwości jego zamiany. Wydaje mi się, że jest to dziś dość popularne imię. Inne popularne imiona to: Michał, Krystian, Łukasz, z damskich natomiast - Karolina lub Marta. Kiedyś np. były bardziej popularne takie imiona jak: Stefan, Franciszek, Eugeniusz, Ksawery. Podobają mi się takie imiona, jak Krystian, Marcel - choć raczej nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Przy wyborze imienia powinno kierować się tym, czy się po prostu podoba i czy będzie się później podobać dziecku. Nie wiem, co oznacza moje imię i myślę, że przy wyborze nie powinno się kierować czymś takim. W mojej rodzinie imiona nie powtarzają się, jest duża różnorodność imion.

Rozmawiała A. Skolarska
Fot. Ł. Śmiatacz


1994 - 2007 © Borkow

i=czasostrzeszowski&r=ns.gif" tppabs="http://stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi?i=czasostrzeszowski&r=ns" width="1" height="1">