Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 4/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
Koncert noworoczny w Grabowie:
Początek roku z muzyką (nie)poważną

    Grabów n. Prosną pozazdrościł Wiedniowi i od kilku lat organizuje własne koncerty noworoczne. Ostatni odbył się 14 stycznia i zbiegł z 5. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nic więc dziwnego, że przybywający do Domu Strażaka spotykali na swej drodze grupę wolontariuszek. Gwoździem programu stał się występ filharmoników kaliskich.


    Kwartet Smyczkowy "Folusz" w składzie: Jacek Fabiniak (I skrzypce), Beata Dobak (II skrzypce), Crystian Pitis (altówka) i Iwona Gorgol (wiolonczela) wraz z sopranistką Katarzyną Kurpiewską dali show, w którym muzyka poważna była taką jedynie z nazwy. Wybrano bowiem największe karnawałowe "przeboje" z tego kręgu i niektóre podano w sposób dość znacznie odbiegający od tradycji. Przykładem może być "Eine kleine nacht music". Każdy fragment tego utworu zagrany został na modłę muzyki kojarzącej się z inną stroną świata i kręgiem kulturowym. Z kolei w stanowiącą część "Czterech pór roku" Vivaldiego "Zimę" wpleciono motywy ze znanych zimowych piosenek. Takie żonglowanie nutami nie jest może czymś szczególnie odkrywczym, od lat zajmują się tym Grupa Mo Carta i pianista Waldemar Malicki, ale melomani z poczuciem humoru zawsze przyjmują je owacyjnie. Zwłaszcza w tak wirtuozerskim wykonaniu. Dodatkowo muzycy z Kalisza zaprezentowali m.in. własne interpretacje szlagierów Hanki Ordonówny oraz znane arie operetkowe. Podczas wyśpiewywania jednej z tych ostatnich - "Usta milczą, dusza śpiewa" - K. Kurpiewska porwała do tańca Edmunda Gepperta. Trzeba przyznać, że kroki walca burmistrzowi obce nie są. Filharmonicy bawili publiczność zarówno wykonywanym repertuarem, jak i konferansjerką. W tym względzie pierwsze skrzypce grał również J. Fabiniak.


    Pomiędzy pierwszym i drugim wyjściem filharmoników odbył się przegląd lokalnych talentów. Kolędy, pastorałki i inne utwory tematycznie związane z okresem świąteczno-noworocznym wykonywali uczniowie szkół podstawowych z Grabowa, Bukownicy i Marszałek, Gimnazjum w Grabowie oraz Ogniska Muzycznego działającego przy tamtejszym Centrum Kultury. Licznie zgromadzona publiczność oklaskami nagradzała m.in. duet gitarowy Patryk Skorupski i Przemek Ćwikła, duet instrumentów klawiszowych Martyna Grzelak i Korneliusz Iwański, zespół "Rytm", grupy wokalne pod kierownictwem Danuty Jędrzejewskiej, Agaty Leszkiewicz, Zdzisława Aksamskiego i Grzegorza Golanowskiego oraz solistkę Joannę Sawczyn.
    Dzięki takiemu koncertowi grabowiacy weszli w rok 2007 w znakomitych nastrojach.

Ł. Śmiatacz© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®