Czas Ostrzeszowski

  »  Strona główna


  »  Archiwalne numery
  »  Ogłoszenia drobne
  »  Reklama
  »  Prenumerata elektroniczna

statystyka

R    E    K    L    A    M    ANumer 4/2007 - Czas Ostrzeszowski - Regionalny Tygodnik Informacyjny
KTO TY JESTEŚ, CZŁOWIEKU?

    W 2000 roku ukończyła ostrzeszowskie liceum, przed rokiem skończyła studia na ASP we Wrocławiu. Dziś śmiało można powiedzieć, że MONIKA GROBEL dołączyła do grona utalentowanych ostrzeszowskich artystów - plastyków. To właśnie jej rysunki i obrazy olejne stanowią pierwszą w tym roku wystawę zorganizowaną w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie. A warto przypomnieć, że jest to ważny dla ostrzeszowskiej kultury rok - rok Antoniego Serbeńskiego. Twórczości Moniki nie da się porównać z obrazami mistrza Serbeńskiego - i bardzo dobrze - idzie własną artystyczną drogą, a jej dokonania zdążyli już podziwiać znawcy nie tylko w kraju, lecz również w belgijskim Gent, gdzie w 2004r. miała swą autorską wystawę rysunków. Właśnie rysunek - co sama przyznaje - stanowi główną siłę jej twórczości. Spośród 35 prac prezentowanych w muzealnych salach, znakomita większość to nakreślone ołówkiem studium ludzkiej postaci, twarzy...


    "Rysunek jest mi zdecydowanie najbliższy - mówi młoda artystka - przez kreskę bardziej wyrażam swą osobowość niż przez plamę, barwę. Od kolorów wolę czerń, biel i szarość.
    Inspiracją do wszystkiego, co tworzę, jest człowiek, ludzie zauważeni na ulicy. Całą ich emocjonalność, to, co mnie intryguje, przenoszę na papier. Tak naprawdę te postacie nie istnieją, wywodzą się z wnętrza moich przemyśleń."
    Prezentowane na wystawie rysunki ludzi są na ogół zdeformowane, nieco groteskowe i brzydkie... Ale właśnie taka wizja służy - zdaniem autorki - temu, by mocniej uwypuklić ich cechy, wewnętrzną emocjonalność. Poza tym "brzydota też potrafi być piękna, wiele mówiąca, wręcz uwodząca".


    Wystawa prac Moniki Grobel nosi tytuł: KTO TY JESTEŚ CZŁOWIEKU? Pytanie to autorka stawia głównie sobie i poprzez rysunek próbuje sama na nie odpowiedzieć. Ale jest to też pytanie skierowane do osób, które będą oglądać te obrazy.
    Warto wejść do Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie i przyjrzeć się tej interesującej ekspozycji. Znajdujących się tam obrazów nie trzeba podziwiać, ale można spróbować je zrozumieć.

K. Juszczak© 2003 - 2017 Czas Ostrzeszowski ®